Padma Shri

Padma Shri Award Recipients

Name of the Laureate

Service

Year

Shri. Humayun  Mirza

Civil service

1955

Shri  Murugappa  Channaveerappa  Modi

Medical

1956

Shri. S . R .  Ranganathan

Literature -Education

1957

Smt. Devika  Rani

Art

1958

Mary  Ratnamma  Isaac

Social Service

1959

Ganesh   Gobind   Karkhanis

Social Service

1959

Matthew   Kandathil   Mathullah

Civil Service

1959

Bellary  Shamanna  Keshavan

Literature - Education

1960

Vaidyanatha  Subramanian

Civil service

1960

Vinayaka  Krishna  Gokaka

Literature - Education

1961

Agram  Krishnamachar

Civil Service

1961

Evangeline  Lazarus

Literature - Education

1961

Veeranagowda  Patil

Social Service

1961

C . K .  Venkataramaiah

Literature - Education

1962

Vishnu  Madhava  Ghatle

Science - Technology

1965

T . M . A . Pai

Literature - Education

1965

Satish  Dhawan

Science - Technology

1966

Sanganabasappa   Mallanagowda   Patil

Civil Service

1966

B . Shivamurthy  Shastri

Literature - Education

1966

Shankar  Lakshman

Sports

1967

Dattatreya  Ramachandra  Bendre

Literature - Education

1968

Sudha  Venkatashivareddy

Social Service

1968

B . Sarojadevi

Art

1969

R .  Basappagouda  Patil

Social Service

1969

Ghanshyam  Das  Goyal

Social Service

1970s

Mallikarjuna  Mansur

Art

1970s

P .  Narasimhaiah

Literature - Education

1970s

E A S  Prasanna

Sports

1970s

Mary  Todesa

Literature - Education

1971

Gundappa  Viswanath

Sports

1971

B . S . Chandrasekhar

Sports

1972

Hariprasad Jeswal

Civil Service

1972

Palahalli  Seetharamaiah

Social Service

1972

R .  Martanda

Medical

1972

Gubbi  Veeranna

Art

1972

Harishchandra  Kashnath  Karve

Civil Service

1973

Kumari  Kodanda  Rohi  Purviah

Social Service

1973

Chinnaswamy  Rajan  Subramanian

Civil Service

1973

Govinda  Swaroop

Science - Technology

1973

Girish  Karnad

Art

1974

Kalluri  Gopal  Rao

Civil Service

1974

Sitaram  Rao  Valluri

Science - Technology

1974

Stain  Le  John

Medical

1975

Basavaraj  Rajaguru

Art

1975

R . Nagendra  Rao

Art

1976

Dr  Madhav  Dhananjaya  Gadgil

Civil Service

1981

B . V .  Karanth

Art

1981

Dr.  Krishnaswamy  Kasturirangan

Science - Engineering

1982

Shreeprakash  Ramesh  Padukone

Sports

1982

Syed  M H  Kirmani

Sports

1982

Shri  Vakkaleri  Narayana  Rao

Science - Engineering

1982

Shri.  Neelamber  Pant

Science - Engineering

1984

Major  Somanath  Bhaskar

Civil Service

1985

Shri  Govind  Bhimachari  Joshi

Others

1986

Pattanayak Dr.  Debiprasanna

Literature - Education

1987

Dr.  Ramadasa  Pannemangalore  Shenoy

Science - Engineering

1987

Smt .  Chindodi  Leela

Art

1988

Kiran  Majumdar  Sha

Commerce - Industry

1989

Prof.  Mallappa  Krishna  Bhargava

Medicine

1990

Dr.  Bangalore  Puttayya  Radhakrishna

Science - Engineering

1991

Dr.  Purohita  Tirunarayana  Iyengar

Literature - Education

1991

Pro.  Govindarajan  Padmanabhan

Science - Engineering

1991

Shri . K . S . Iyengar

Literature - Education

1991

Shri. Ramesh Gelli

Commerce - Industry

1991

Shri. Rudraradhya  Muddu  Basavaradhya

Social Service

1991

Dr.  Manmohan Attavara

Science - Engineering

1998

Sister  Liyonarda  Angela  Kasiraghi

Social Service

1998

Dr.  Hanumappa  Sudarshan

Social Service

2000

Aloysius  Prakash  Fernandez

Others

2000

Nagavara  Rama  Rao  Narayana  Murthy

Commerce - Industry

2000

Dr .  Chandrasekhara  Basavannappa Kambar

Literature - Education

2001

Dr.  Chandrathil Gauri Krishnadas Nair

Science - Engineering

2001

Dr. Devegowda  Javare  Gowda

Literature - Education

2001

Dr.  Prem  Shankar  Goyal

Science - Engineering

2001

Smt.  Malathi  Krishnamurthy  Holla

Sports

2001

Pro.  Govardhan  Mehta

Science  -  Engineering

2001

Pro.Tirupattur Venkatachalamurthy Ramakrishnan

Science   -  Engineering

2001

Mahesh  Bhupathi

Sports

2001

Dr.  Kota  Harinarayana

Science  -  Engineering

2002

Pro.  Narayanaswamy  Balakrishnan

Science  -  Engineering

2002

Pro.  Padmanabhan  Balaram

Science  -  Engineering

2002

Pro.  Ramanath  Kaushik

Science  -  Engineering

2002

Vadiraj  Raghavendra  Katti

Science  -  Engineering

2003

Dr.  Devi  Prasad  Shetty

Medical

2004

Dr. Samuel  Paul

Literature - Education

2004

Dr. Syed  Shah  Mohammad  Hussein

Literature - Education

2004

Dr  Tumkur  Seetharamaiah  Prahlad

Science  -  Engineering

2004

Dr  Vishweshwaraiah  Prakash

Science  -  Engineering

2004

Pro.  Mamannamana  Vijayan

Science  -  Engineering

2004

Batchu  Lutchmia  Srinivasa  Murthy

Social Service

2004

Kadri  Gopalanath

Art

2004

Nalini  Ranjan  Mohanty

Science  -  Engineering

2004

Rahul  Dravid

Sports

2004

Bhagavatulu  Dattaguru

Science  -  Engineering

2005

Madhappa  Mahadevappa

Science  -  Engineering

2005

Anil  Kumble

Sports

2005

K  C  Reddy

Science  -  Engineering

2005

Kavitha   Krishnamurthy

Art

2005

Devappa  Gowda  Chinnaiah

Medicine

2006

Pro.  Narendra  Kumar

Science  -  Engineering

2006

Shri. Abhines  Michael  Fernandez

Social  Service

2006

Dr. Manjunatha  Cholenahalli  Nanjappanavar

Medicine

2007


Dr.  Tekketil  Kocandi  Alex

Science  -  Engineering

2007

Professor ( Dr ) Karak Singh Valdia

Science  -  Engineering

2007

V.R. Gourishankar

Social  Service

2008

Professor ( Dr ) K S Nisar Ahmed

Literature  -  Education

2008

Dr.  Bannanje Govindacharya

Literature  -  Education

2009

Damathooru  Krishnamurthy

Literature  -  Education

2009

Shashi  Deshpande

Literature  -  Education

2009

Pankaj  Advani

Sports

2009

Arundhati  Nag

Art

2010

B.  Ramana Rao

Medicine

2010

Kodaganoor S  Gopinath

Medicine

2010

M. R.   Satyanarayana Rao

Science  - Engineering

2010

Vijayalakshmi  Rabindranath

Science  - Engineering

2010

Girish   Kasaravalli

The Art of Film -Making

2011

Nomita   Chandy

Social  Service

2011

Anita   Reddy

Social  Service

2011

Anant  Darshan  Shankar

Public  Phenomenal Service

2011

M. Annamalai

Science - Engineering

2011

Devanoor  Mahadeva

Literature and Education

2011

Ramachandra Subraya Hegde Chittani

Art - Yakshagana Dance Drama

2012

R. Nagaratnamma

Art - Theater

2012

Yajnaswamy Sundar Rajan

Science  -  Engineering

2012

Kota Ullasa Karanth

Others - Wildlife Conservation and Environmental Protection

2012

B. Jayashree

Art

2013

Professor  Ajay K  Sood

Science  - Engineering

2013

Pro. Krishnaswamy   Vijayaraghavan

Science -  Engineering

2013

H . N . Girish

Sports

2013

S . Arunan

Science - Engineering

2015

T . V .  Mohanadas  Pai

Commerce - Industry

2015

Vasant   Shastri

Science - Engineering

2015

S . K .   Shivakumar

Science - Engineering

2015

S . S .   Rajamouli

Art - Cinema Direction

2016

Pro . M   Venkatesh Kumar

Art - Folk Artist

2016

Dr . Santheshivara  Bhairappa

Literature

2016

Dr . M  M Joshi

Medicine

2016

Pro . Dr . John Ebenezer

Medicine

2016

Dr .  Nagendra

Yoga

2016

Myleswami   Annadurai

Science - Engineering

2016

Pro.   Dipankar  Chatterjee

Science - Engineering

2016

M.   Pandit Dasa

Social  Service

2016

Bharti   Vishnuvardhan

Cinema

2017

Sukri   Bommagowda

Art

2017

G .  Venkatasubbiah

Literature - Education

2017

Girish   Bharadwaj

Social  Service

2017

Shekhar   Nayak

Blind  Cricket

2017

Vikas  Gowda

Discus  Throw

2017

 

 

Last Updated: 10-02-2020 03:05 PM Updated By: Admin